קהילות יהודיות בחול

מתוך כ-14 מיליון יהודים שחיים בעולם, רק 5.5 לערך מתגוררים בישראל. שאר היהודים- 9 מיליון במספר, מתגוררים בעולם, רובם במסגרת קהילות יהודיות בחול, ומיעוט מהם אינו משתייך לשום קהילה יהודית, או מתגורר באיזורים בהם אין קהילה יהודית גדולה או פעילה.

הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם אחרי ישראל מצויה בארהב. הקהילות היהודיות בארהב מונות יחד למעלה מחמישה מיליון איש, כמעט כמו מספר היהודים בישראל.

הקהילה היהודית השלישית בגודלה בעולם נמצאת בצרפת, שם מתגוררים כשבע מאות וחמישים אלף יהודים, רובם מתרכזים בפריז הבירה וכן במרסיי עיר הנמל בדרום צרפת.

קהילה יהודית גדולה נוספת נמצאת בקנדה, ומונה קרוב לארבע מאות אלף נפש. נוסף ליהודים הרבים שהתיישבו בקנדה אחרי מלחמת העולם השנייה, מהווה קנדה יעד אטרקטיבי לישראלים שמעוניינים לעבוד בחול. רוב הקהילה היהודית בקנדה מתרכזת באיזור טורונטו העיר הגדולה.

הקהילה היהודית הרביעית בגודלה בעולם היא בבריטניה, שם מתגוררים כשלוש מאות אלף יהודים.

קהילות יהודיות גדולות נוספות בחול נמצאות בגרמניה, בארגנטינה, באוסטרליה, ברזיל ואוקראינה.

רמת הפעילות והלכידות של קהילות יהודיות בחול משתנה מאוד ממדינה למדינה. בעוד קהילות יהודיות בערים מסויימות מקיימות פעילות חברתית ודתית עניפה, מקיימות בתי כנסת, בתי ספר יהודיים, מקוואות ועוד, בקהילות יהודיות אחרות תוכלו למצוא בית כנסת רק בימי שבת וחג.

אם תחושת הקהילתיות היהודית חשובה לכם, כדאי לכם לברר טרם הנסיעה מה גודלה של הקהילה היהודית בעיר אליה אתם עוברים, אילו שירותים היא מעניקה לחברי הקהילה ועוד.

שירותים טיפוסיים של קהילות יהודיות בחול כוללים:

  • הפעלת בתי כנסת
  • גן יהודי ובית ספר יסודי
  • סופרמרקט כשר
  • מסעדה כשרה
  • מקווה
  • פעילות חברתית ליהודים המקומיים

אם אתם נוסעים לארהב, קחו בחשבון שלא בכל מקום יש קהילה יהודית גדולה. בעוד בערים מסויימות בארהב יש קהילות יהודיות גדולות ומפותחות, אחרות מציעות רק בית כנסת ומספר היהודים בהן מועט יחסית. גם רמת הדתיות של היהודים המקומיים משתנה ממקום למקום.

פעמים רבות ההשתייכות לקהילה יהודית בחול מרככת את תחושת הזרות והבדידות של ישראלים שגרים רחוק מישראל. בערים גדולות רבות בעולם הקהילה היהודית כוללת גם תת קהילה של ישראלים שמתגוררים בחול, לדוגמה בארהב, בלונדון, בפריז או בברלין.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם